Läkemedelsinformation

Styrelse

Ordförande – Kia Rönngard, Roccia AB, kia@roccia.se
Ledamot – Andrea Åhlin, Frisq, andrea.ahlin@frisq.se
Ledamot – Lars Dagerholt, Läkemedelsverket, lars@work.se
Ledamot – Görel Skogsmo, Abbvie, gorel.skogsmo@abbvie.com
Ledamot – Ann Maliniak, ann.maliniak@gmail.com
Ledamot – Elisabeth Helgesson, Kronans Apotek, elisabeth.helgesson@kronansapotek.se
Ledamot – Kerstin Sundell, kerstin.sundell1@gmail.com
Ledamot – Elin Karlsson, elin.karlsson@slf.se
Ledamot – Ynette Gustavsson, Ynette.Gustavsson@kronansapotek.se
Ledamot – Studentrepresentant, Yllka Rama, yllkarama@hotmail.se
Ledamot – Anne Carlsson, anne.carlsson@reformklubben.com

Adjungerad – Hanna Rickberg, Läkemedelsakademin hanna.rickberg@lakemedelsakademin.se

Valberedning Sammankallande – Vakant

Kontakt

Kia Rönngard, ordförande
kia@roccia.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
28 sep
2020
sep
28
Riskhantering för medicintekniska produkter – uppdaterad standard ONLINE
Medicinteknik
OnlineMedicinteknik
6 okt
2020
okt
06
Molnbaserade lösningar & AI inom Life Science; hur vänder vi risker till möjligheter?
Tillverkning och kvalitetssäkring
OnlineTillverkning och kvalitetssäkring
14 okt
2020
okt
14
”Framtidens läkemedel” analyser av antikroppsbaserade läkemedel och diagnostiska problem med anti-antikroppar
Läkemedelsanalys
Online + fysisktLäkemedelsanalys