Läkemedelsinformation

Styrelse

Ordförande – Kia Rönngard Roccia AB, kia@roccia.se
Vice Ordförande – Andrea Åhlin Frisq, andrea.ahlin@frisq.se
Ledamot – Lars Dagerholt, Läkemedelsverket, lars@work.se
Ledamot – Görel Skogsmo, Abbvie, gorel.skogsmo@abbvie.com
Ledamot – Ann Maliniak, ann.maliniak@gmail.com
Ledamot – Elisabeth Helgesson, Kronans Apotek, elisabeth.helgesson@kronansapotek.se
Ledamot – Jesper Hessius, Läkare o Apputvecklare, hessius@me.com
Ledamot – Tobias Vestergren, Reformklubben, tobias.vestergren@reformact.se
Ledamot – Catharina Claesson, Apotek Hjärtat, catharina.claesson@apotekhjartat.se
Ledamot – Anna Wessling, LIF, anna.wessling@lif.se
Ledamot – Anne Carlsson, Reformklubben, anne.carlsson@reformklubben.com
Ledamot – Christian Pedersen, Blodcancerförbundet, christian@blodcancerforbundet.se
Ledamot – Kerstin Sundell, kerstin.sundell1@gmail.com
Sekreterare – Sol Skärdin, Studentrepresentant,solska09@gmail.com
Adjungerad – Frida Wallentin, Apotekarsocieteten, frida.wallentin@apotekarsocieteten.se

Valberedning

Sammankallande – Vakant
Ledamot –  Vakant

Kontakt

Kia Rönngard, ordförande
kia@roccia.se

Aktuella aktiviteter

Kalendarium

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
16 okt 2018okt
16
2018 Joint Meeting- European DMPK meeting
Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism
2GöteborgFarmakokinetik och läkemedelsmetabolism
18 okt 2018okt
18
Tema Medicinteknik: MDR-spöket – Hur gör jag nu? Vad är egentligen nytt?
Medicinteknik
LundMedicinteknik
19 okt 2018okt
19
Stockholm Uppsala Pharmacometrics (SUP)
Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism
1StockholmFarmakokinetik och läkemedelsmetabolism

Se fler →