Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism

Styrelse

Ordförande – Johanna Haglund, MetaSafe, Södertälje, johanna.haglund@metasafe.se
Ledamot – Gustav Ahlin, Läkemedelsverket, Uppsala,
 gustav.ahlin@mpa.se
Ledamot – Rasmus Jansson-Löfmark, AstraZaneca R&D Mölndal, rasmus.jansson.lofmark@astrazeneca.com
Ledamot – René Bouw, rene.bouw@live.com
Ledamot – Anna Nordmark, Scandinavian Development Services , anna.nordmark@scanddev.se
Ledamot – Maria Kjellsson, Institutionen för farmaceutisk biovetenskap, Uppsala Universitet,
 maria.kjellsson@farmbio.uu.se
Ledamot – Suzanne Iverson Hemberg, AstraZeneca, Södertälje, suzanne.iverson@astrazeneca.com
Ledamot – Jenny Aasa, Inst. för miljövetenskap och analytisk kemi, Stockholms Uni., 
jenny.aasa@aces.su.se
Ledamot – Johan Bylund
Ledamot – Mia Lundblad, Ferring
Ledamot – Oskar Karlsson, Miljövetenskap och Analytisk kemi, Sthlm Univ
Ledamot – Joanna Parkinsson, AstraZeneca

Valberedning

Sammankallande – Magnus Halldin, Capice ADMET Consulting AB
Ledamot – Margareta Hammarlund-Udenaes, Uppsala universitet
Ledamot – Markus Fridén

Kontakt

Johanna Haglund, ordförande
johanna.haglund@metasafe.se

Aktuella aktiviteter

Kalendarium

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
27 feb 2019feb
27
Extemporeläkemedel – APL
Västgötakretsen
SkövdeVästgötakretsen
28 feb 2019feb
28
Från idé till poster – tips för bättre projekt inom praktisk farmaci
Skånska kretsen
LundSkånska kretsen
28 feb 2019feb
28
The International Year of the Periodic Table, IYPT2019 A Common Language for Science
Stockholm

Se fler →