Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism

Styrelse

Ordförande – Johanna Haglund, MetaSafe, Södertälje, johanna.haglund@metasafe.se
Ledamot – Gustav Ahlin, Läkemedelsverket, Uppsala,
 gustav.ahlin@mpa.se
Ledamot – Rasmus Jansson-Löfmark, AstraZaneca R&D Mölndal, rasmus.jansson.lofmark@astrazeneca.com
Ledamot – René Bouw, Läkemedelsverket, rene.bouw@mpa.se
Ledamot – Anna Nordmark, Läkemedelsverket, anna.nordmark@mpa.se
Ledamot – Maria Kjellsson, Institutionen för farmaceutisk biovetenskap, Uppsala Universitet,
 maria.kjellsson@farmbio.uu.se
Ledamot – Suzanne Iverson Hemberg, AstraZeneca, Södertälje, suzanne.iverson@astrazeneca.com
Ledamot – Jenny Aasa, Inst. för miljövetenskap och analytisk kemi, Stockholms Uni., 
jenny.aasa@aces.su.se
Ledamot – Elin Karlsson, Unit for PK and Drug Metabolism, Göteborgs Universitet,
 elin.karlsson.2@neuro.gu.se

Valberedning

Sammankallande – Magnus Halldin, Capice ADMET Consulting AB
Ledamot – Margareta Hammarlund-Udenaes, Uppsala universitet

Kontakt

Johanna Haglund, ordförande
johanna.haglund@metasafe.se

Aktuella aktiviteter

Kalendarium

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
16 okt 2018okt
16
2018 Joint Meeting- European DMPK meeting
Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism
2GöteborgFarmakokinetik och läkemedelsmetabolism
18 okt 2018okt
18
Tema Medicinteknik: MDR-spöket – Hur gör jag nu? Vad är egentligen nytt?
Medicinteknik
LundMedicinteknik
19 okt 2018okt
19
Stockholm Uppsala Pharmacometrics (SUP)
Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism
1StockholmFarmakokinetik och läkemedelsmetabolism

Se fler →