Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism

Styrelse

Ordförande – Johanna Haglund, Admescope Sweden AB, johanna.haglund@admescope.com
Ledamot – Pawel Baranczewski, Uppsala Universitet, pawel.baranczewski@farmaci.uu.se
Ledamot – Rasmus Jansson-Löfmark, AstraZaneca R&D Mölndal, rasmus.jansson.lofmark@astrazeneca.com
Ledamot – René Bouw, rene.bouw@live.com
Ledamot – Anna Nordmark, Scandinavian Development Services , anna.nordmark@scanddev.se
Ledamot – Maria Kjellsson, Institutionen för farmaci, Uppsala Universitet,
 maria.kjellsson@farmbio.uu.se
Ledamot – Suzanne Iverson Hemberg,  suzanne.iverson.hemberg@vgregion.se
Ledamot – Jenny Aasa, Inst. för miljövetenskap och analytisk kemi, Stockholms Universitet jennyaasa@gmail.com
Ledamot – Johan Bylund, johan.bylund@ctc-ab.se
Ledamot – Mia Lundblad, mia.lundblad@respiratorius.com.
Ledamot – Oskar Karlsson, Miljövetenskap och Analytisk kemi, Sthlm Universitet, Oskar.Karlsson@aces.su.se
Ledamot – Joanna Parkinsson, AstraZeneca, Joanna.Parkinson@astrazeneca.com

Adjungerad – Lisa Bandholtz, Vetenskaplig sekreterare Apotekarsocieteten, lisa.bandholtz@apotekarsocieteten.se

Valberedning

Sammankallande – Magnus Halldin, Capice ADMET Consulting AB
Ledamot – Markus Fridén

Kontakt

Johanna Haglund, ordförande
johanna.haglund@admescope.com

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
5 okt
2021
okt
05
Utmaning och etiska dilemman på apotek – konsten att våga göra rätt
Västgötakretsen
SkövdeVästgötakretsen
12 okt
2021
okt
12
Hur renas vårt vatten från läkemedelsrester?
Skånska kretsen
OnlineSkånska kretsen
19 okt
2021
okt
19
Inställd endast digitalt, Professor Christel Bergström tilldelas Källrotstipendiet, Wallingatan 26 A
Stockholm