Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism

Styrelse

Ordförande – Suzanne Iverson Hemberg,  suzanne@kilanyclinicaltrial.se
Ledamot – Pawel Baranczewski, Uppsala Universitet, pawel.baranczewski@farmaci.uu.se
Ledamot – Rasmus Jansson-Löfmark, AstraZaneca R&D Mölndal, rasmus.jansson.lofmark@astrazeneca.com
Ledamot – René Bouw, rene.bouw@live.com
Ledamot – Anna Nordmark, Scandinavian Development Services, anna@nordmarkclinpharm.se
Ledamot – Maria Kjellsson, Institutionen för farmaci, Uppsala Universitet,maria.kjellsson@farmbio.uu.se
Ledamot – Johan Bylund, johan.bylund@ctc-ab.se
Ledamot – Mia Lundblad, mia.lundblad@arcedepharma.com
Ledamot – Pär Matsson, par.matsson@gu.se
Ledamot – Bengt Hamrén, bengt.hamren@astrazeneca.com
Ledamot – Johanna Haglund, Admescope Sweden AB, johanna.haglund@admescope.com

Adjungerad – Lisa Bandholtz, Vetenskaplig sekreterare Apotekarsocieteten, lisa.bandholtz@apotekarsocieteten.se

Valberedning

Sammankallande – Markus Fridén
Ledamot – Magnus Halldin, Capice ADMET Consulting AB

Kontakt

Suzanne Iverson Hemberg, ordförande
suzanne.iverson.hemberg@vgregion.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
11 okt
2023
okt
11
CAR-T behandling av cancerpatienter- hur fungerar testning, biobanking och behandling i praktiken?
Digitalt
16 okt
2023
okt
16
OBS! Via zoom TEMADAG – Utmaningar och erfarenheter med CTIS
Kliniska studier
Digital 13.00-18.30Kliniska studier
16 okt
2023
okt
16
TEMADAG – Utmaningar och erfarenheter med CTIS
Kliniska studier
Stockholm 13.00-18.30Kliniska studier