Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism

Styrelse

Ordförande – Johanna Haglund, MetaSafe, Södertälje, johanna.haglund@metasafe.se
Ledamot – Gustav Ahlin, Läkemedelsverket, Uppsala,
 gustav.ahlin@mpa.se
Ledamot – Rasmus Jansson-Löfmark, AstraZaneca R&D Mölndal, rasmus.jansson.lofmark@astrazeneca.com
Ledamot – René Bouw, rene.bouw@live.com
Ledamot – Anna Nordmark, Scandinavian Development Services , anna.nordmark@scanddev.se
Ledamot – Maria Kjellsson, Institutionen för farmaceutisk biovetenskap, Uppsala Universitet,
 maria.kjellsson@farmbio.uu.se
Ledamot – Suzanne Iverson Hemberg, AstraZeneca, Södertälje, suzanne.iverson@astrazeneca.com
Ledamot – Jenny Aasa, Inst. för miljövetenskap och analytisk kemi, Stockholms Uni., 
jenny.aasa@aces.su.se
Ledamot – Elin Karlsson, Unit for PK and Drug Metabolism, Göteborgs Universitet,
 elin.karlsson.2@neuro.gu.se

Valberedning

Sammankallande – Magnus Halldin, Capice ADMET Consulting AB
Ledamot – Margareta Hammarlund-Udenaes, Uppsala universitet

Kontakt

Johanna Haglund, ordförande
johanna.haglund@metasafe.se

Aktuella aktiviteter

Kalendarium

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
18 dec 2018dec
18
GDPR – Vad gäller för kliniska studier och den enskilda patienten?
Kliniska studier
StockholmKliniska studier
18 dec 2018dec
18
GDPR-Vad gäller för kliniska studier och den enskilda patienten? Göteborg
Kliniska studier
GöteborgKliniska studier
30 jan 2019jan
30
Kombinationsprodukter – det bästa av två världar
Regulatory Affairs
StockholmRegulatory Affairs

Se fler →