Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism

Styrelse

Ordförande – Johanna Haglund, MetaSafe, Södertälje, johanna.haglund@admescope.com
Ledamot – Gustav Ahlin, Läkemedelsverket, Uppsala,
 gustav.ahlin@mpa.se
Ledamot – Rasmus Jansson-Löfmark, AstraZaneca R&D Mölndal, rasmus.jansson.lofmark@astrazeneca.com
Ledamot – René Bouw, rene.bouw@live.com
Ledamot – Anna Nordmark, Scandinavian Development Services , anna.nordmark@scanddev.se
Ledamot – Maria Kjellsson, Institutionen för farmaceutisk biovetenskap, Uppsala Universitet,
 maria.kjellsson@farmbio.uu.se
Ledamot – Suzanne Iverson Hemberg, AstraZeneca, Södertälje, suzanne.iverson@astrazeneca.com
Ledamot – Jenny Aasa, Inst. för miljövetenskap och analytisk kemi, Stockholms Uni., 
jenny.aasa@aces.su.se
Ledamot – Johan Bylund
Ledamot – Mia Lundblad, Ferring
Ledamot – Oskar Karlsson, Miljövetenskap och Analytisk kemi, Sthlm Univ
Ledamot – Joanna Parkinsson, AstraZeneca

Valberedning

Sammankallande – Magnus Halldin, Capice ADMET Consulting AB
Ledamot – Margareta Hammarlund-Udenaes, Uppsala universitet
Ledamot – Markus Fridén

Kontakt

Johanna Haglund, ordförande
johanna.haglund@metasafe.se

Aktuella aktiviteter

Kalendarium

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
11 dec
2019
dec
11
Inbjudan till nätverksträff i Sektionen för Regulatory Affairs
Regulatory Affairs
LundRegulatory Affairs
11 dec
2019
dec
11
Årsmöte för Norra Mälarkretsen med tillhörande ostprovning
Uppsala
12 dec
2019
dec
12
Vem var Brännvinskungen LO Smith? Traditionsenligt Glöggmingel!
Farmaci- och läkemedelshistoria
StockholmFarmaci- och läkemedelshistoria