Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism

Styrelse

Ordförande – Johanna Haglund, MetaSafe, Södertälje, johanna.haglund@admescope.com
Ledamot – Pawel Baranczewski, Uppsala Universitet, pawel.baranczewski@farmaci.uu.se
Ledamot – Rasmus Jansson-Löfmark, AstraZaneca R&D Mölndal, rasmus.jansson.lofmark@astrazeneca.com
Ledamot – René Bouw, rene.bouw@live.com
Ledamot – Anna Nordmark, Scandinavian Development Services , anna.nordmark@scanddev.se
Ledamot – Maria Kjellsson, Institutionen för farmaceutisk biovetenskap, Uppsala Universitet,
 maria.kjellsson@farmbio.uu.se
Ledamot – Suzanne Iverson Hemberg, AstraZeneca, Södertälje, suzanne.iverson@astrazeneca.com
Ledamot – Jenny Aasa, Inst. för miljövetenskap och analytisk kemi, Stockholms Uni., 
jenny.aasa@aces.su.se
Ledamot – Johan Bylund
Ledamot – Mia Lundblad, Ferring
Ledamot – Oskar Karlsson, Miljövetenskap och Analytisk kemi, Sthlm Univ
Ledamot – Joanna Parkinsson, AstraZeneca
Ledamot – Gunilla Huledal, AstraZeneca

Adjungerad – Lisa Bandholtz, Vetenskaplig sekreterare Apotekarsocieteten, lisa.bandholtz@apotekarsocieteten.se

Valberedning

Sammankallande – Magnus Halldin, Capice ADMET Consulting AB
Ledamot – Markus Fridén

Kontakt

Johanna Haglund, ordförande
johanna.haglund@admescope.com

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
7 apr
2020
apr
07
INSTÄLLD! Inspirerande föreläsning om psoriasis
Västra kretsen
INSTÄLLDVästra kretsen
18 apr
2020
apr
18
INSTÄLLD! Besök till Skogsbackens ost
Norra Mälarkretsen
INSTÄLLDNorra Mälarkretsen
28 apr
2020
apr
28
INSTÄLLD! Användning av CAR T-celler och andra ATMP på Karolinska Universitetssjukhuset – ÖREBRO
Närkes-Värmlands krets
INSTÄLLDNärkes-Värmlands krets