Läkemedelsanalys

Styrelse

Ordförande – Douglas Westerlund, Institutionen för läkemedelskemi, Uppsala universitet, douglas.westerlund@ilk.uu.se

Ledamot – Per Andrén, Inst för Farmaceutisk Biovetenskap, Uppsala Universitet, per.andren@farmbio.uu.se
Ledamot – Moa Andresen, moa.andresen.bergstrom@vgregion.se
Ledamot – Ylva Hedeland, Klinisk kemi och farmakologi, Akademiska sjukhuset, ylva.hedeland@akademiska.se
Ledamot – Mareike Lutz, Chalmers, mareike.lutz@chalmers.se
Ledamot – György Marko-Varga, Lunds universitet, gyorgymarkovarga@hotmail.com
Ledamot – Anders Larsson, Klinisk kemi och farmakologi, Akademiska sjukhuset, anders.larsson@akademiska.se
Ledamot – Mikael Hedeland, Institutionen för läkemedelskemi, Uppsala universitet, mailto:mikael.hedeland@ilk.uu.se
Ledamot – Anders Karlsson, AstraZeneca, Mölndal, anders.as.karlsson@astrazeneca.com
Ledamot – Ahmad Amini, Läkemedelsverket
Ledamot – Kim Kultima, Institutionen för medicinska vetenskaper, Uppsala universitet, kim.kultima@medsci.uu.se

Adjungerad – Lisa Bandholtz, Vetenskaplig sekreterare Apotekarsocieteten, lisa.bandholtz@apotekarsocieteten.se

Valberedning

Sammankallande – Sven Jacobsson, BioPharmaLinx, sven.jacobsson@clinstorage.se
Ledamot  – Ulrika Nilsson
Ledamot  – Leila Zamani

Kontakt

Douglas Westerlund, ordförande
douglas.westerlund@ilk.uu.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
7 apr
2020
apr
07
INSTÄLLD! Inspirerande föreläsning om psoriasis
Västra kretsen
INSTÄLLDVästra kretsen
18 apr
2020
apr
18
INSTÄLLD! Besök till Skogsbackens ost
Norra Mälarkretsen
INSTÄLLDNorra Mälarkretsen
28 apr
2020
apr
28
INSTÄLLD! Användning av CAR T-celler och andra ATMP på Karolinska Universitetssjukhuset – ÖREBRO
Närkes-Värmlands krets
INSTÄLLDNärkes-Värmlands krets