Läkemedelsanalys

Styrelse

Ordförande – Douglas Westerlund, Institutionen för läkemedelskemi, Uppsala universitet, douglas.westerlund@ilk.uu.se

Ledamot – Per Andrén, Inst för Farmaceutisk Biovetenskap, Uppsala Universitet, per.andren@farmbio.uu.se
Ledamot – Moa Andresen Bergström, Klinisk kemi, Sahlgrenska universitetssjukhuset, moa.andresen.bergstrom@vgregion.se
Ledamot – Ylva Hedeland, Klinisk kemi och farmakologi, Akademiska sjukhuset, ylva.hedeland@akademiska.se
Ledamot – Mareike Lutz, Chalmers, mareike.lutz@chalmers.se
Ledamot – György Marko-Varga,  Avdelningen för Biomedicinsk teknik, Lunds universitet, gyorgymarkovarga@hotmail.com
Ledamot – Anders Larsson, Klinisk kemi och farmakologi, Akademiska sjukhuset, anders.larsson@akademiska.se
Ledamot – Mikael Hedeland, Institutionen för läkemedelskemi, Uppsala universitet mikael.hedeland@ilk.uu.se
Ledamot – Anders Karlsson, AstraZeneca, Mölndal, anders.as.karlsson@astrazeneca.com
Ledamot – Ahmad Amini, Läkemedelsverket
Ledamot – Kim Kultima, Institutionen för medicinska vetenskaper, Uppsala universitet, kim.kultima@medsci.uu.se

Adjungerad Phabianpristagare – Anna Fornell, Avdelningen för Biomedicinsk teknik, Lunds universitet, anna.fornell@bme.lth.se
Adjungerad – Lisa Bandholtz, Vetenskaplig sekreterare Apotekarsocieteten, lisa.bandholtz@apotekarsocieteten.se

Valberedning

Sammankallande – Sven Jacobsson, BioPharmaLinx, sven.jacobsson@clinstorage.se
Ledamot  – Ulrika Nilsson, Institutionen för material- och miljökemi, Stockholms universitet
Ledamot  – Leila Zamani, Klinisk kemi, Karolinska universitetslaboratoriet

Kontakt

Douglas Westerlund, ordförande
douglas.westerlund@ilk.uu.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
28 sep
2020
sep
28
Riskhantering för medicintekniska produkter – uppdaterad standard ONLINE
Medicinteknik
OnlineMedicinteknik
6 okt
2020
okt
06
Molnbaserade lösningar & AI inom Life Science; hur vänder vi risker till möjligheter?
Tillverkning och kvalitetssäkring
OnlineTillverkning och kvalitetssäkring
14 okt
2020
okt
14
”Framtidens läkemedel” analyser av antikroppsbaserade läkemedel och diagnostiska problem med anti-antikroppar
Läkemedelsanalys
Online + fysisktLäkemedelsanalys