Läkemedelsanalys

Styrelse

Ordförande – Mikael Hedeland,  Institutionen för läkemedelskemi, Uppsala universitet, mikael.hedeland@ilk.uu.se

Ledamot – Per Andrén, Inst för Farmaceutisk Biovetenskap, Uppsala Universitet, per.andren@farmbio.uu.se
Ledamot – Moa Andresen Bergström, Klinisk kemi, Sahlgrenska universitetssjukhuset, moa.andresen.bergstrom@vgregion.se
Ledamot – Ylva Hedeland, Klinisk kemi och farmakologi, Akademiska sjukhuset, ylva.hedeland@akademiska.se
Ledamot – Mareike Lutz, Chalmers, mareike.lutz@chalmers.se
Ledamot – György Marko-Varga,  Avdelningen för Biomedicinsk teknik, Lunds universitet, gyorgymarkovarga@hotmail.com
Ledamot – Anders Larsson, Klinisk kemi och farmakologi, Akademiska sjukhuset, anders.larsson@akademiska.se
Ledamot – Douglas Westerlund, Institutionen för läkemedelskemi Uppsala universitet, douglas.westerlund@ilk.uu.se
Ledamot – Anders Karlsson, AstraZeneca, Mölndal, anders.as.karlsson@astrazeneca.com
Ledamot – Ahmad Amini, Läkemedelsverket
Ledamot – Kim Kultima, Institutionen för medicinska vetenskaper, Uppsala universitet, kim.kultima@medsci.uu.se
Ledamot – Ann Brinkmalm, Sahlgrenska University Hospital, ann.brinkmalm@neuro.gu.se
Ledamot – Sophia Hober, KTH Stockholm, sophia@biotech.kth.se

Adjungerad – Lisa Bandholtz, Vetenskaplig sekreterare Apotekarsocieteten, lisa.bandholtz@apotekarsocieteten.se

Valberedning

Sammankallande – Ulrika Nilsson, Institutionen för material- och miljökemi, Stockholms universitet
Ledamot  – Helena Idborg
Ledamot  – Reza Shariatgorji

Kontakt

Mikael Hedeland, ordförande
mikael.hedeland@ilk.uu.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
8 dec
2022
dec
08
Närkes-Värmlands krets inbjuder till föredrag om farmakogenetik och julbord
Närkes-Värmlands krets
Örebro kl. 18.30Närkes-Värmlands krets
8 dec
2022
dec
08
Glöggmingel!
Stockholmskretsen
StockholmStockholmskretsen
11 dec
2022
dec
11
Via zoom – Om Brunnsdrickande under tidigmodern tid i Frankrike, Tyskland och Medevi Brunn
Farmaci- och läkemedelshistoria
DigitaltFarmaci- och läkemedelshistoria