Läkemedelsanalys

Styrelse

Ordförande – Douglas Westerlund, Institutionen för läkemedelskemi, Uppsala universitet, douglas.westerlund@farmkemi.uu.se
Ledamot – Per Andrén, Inst för Farmaceutisk Biovetenskap, Uppsala Universitet, per.andren@farmbio.uu.se
Ledamot – Victoria Barclay, Karolinska Institutet, victoria.barclay@karolinska.se
Ledamot – Ylva Hedeland, Klinisk kemi och farmakologi, Akademiska sjukhuset, ylva.hedeland@akademiska.se
Ledamot – Mareike Lutz, Chalmers, mareike.lutz@chalmers.se
Ledamot – György Marko-Varga, Lunds univerisitet, gyorgymarkovarga@hotmail.com
Ledamot – Anders Larsson, Klinisk kemi och farmakologi, Akademiska sjukhuset, anders.larsson@akademiska.se
Ledamot – Mikael Hedeland, Statens veterinärmedicinska anstalt, Uppsala, mikael.hedeland@sva.se
Ledamot – Anders Karlsson, AstraZeneca, Mölndal, anders.as.karlsson@astrazeneca.com
Ledamot – Ahmad Amini, Läkemedelsverket
Ledamot – Kim Kultima, Institutionen för medicinska vetenskaper, Uppsala universitet, kim.kultima@medsci.uu.se

Adjungerad – Dennis Åsberg, 2017 års vinnare av the Phabian Award, dennis.asberg@gmail.com

Valberedning

Sammankallande – Torbjörn Arvidsson, Läkemedelsverket, torbjorn.arvidsson@mpa.se
Ledamot – Sven Jacobsson, BioPharmaLinx, sven.jacobsson@clinstorage.se
Ledamot  – Vakant

Kontakt

Douglas Westerlund, ordförande
douglas.westerlund@farmkemi.uu.se

Aktuella aktiviteter

Kalendarium

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
16 okt 2018okt
16
2018 Joint Meeting- European DMPK meeting
Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism
2GöteborgFarmakokinetik och läkemedelsmetabolism
18 okt 2018okt
18
Tema Medicinteknik: MDR-spöket – Hur gör jag nu? Vad är egentligen nytt?
Medicinteknik
LundMedicinteknik
19 okt 2018okt
19
Stockholm Uppsala Pharmacometrics (SUP)
Farmakokinetik och läkemedelsmetabolism
1StockholmFarmakokinetik och läkemedelsmetabolism

Se fler →