Regulatory Affairs

Styrelse

Ordförande – Alexandra Palmqvist, Mylan AB, alexandra.palmqvist@aviapharma.se
Ledamot – Marianne Andersson, AstraZeneca R&D, marianne.andersson@astrazeneca.com
Ledamot – Eva Ågren, McNeil AB, eagren@its.jnj.com
Ledamot – Ifeoma Asiegbu, , MSD (Sweden) AB, ifeoma.asiegbu@merck.com
Ledamot – Helena Björkman, Pharma Relations AB, helena.bjorkman@pharmarelations.se
Ledamot – Sofia Pedersen, Trimb Healthcare AB, pedersen.sofia@gmail.com
Ledamot – Celia Rosenberg, Moberg Pharma AB, celia.rosenberg@mobergpharma.se
Ledamot – Eva Lilienberg, Kapitel tre AB, eva.lilienberg@gmail.com
Ledamot – Henrik Fant, Scientific Solutions Scandinavia AB, henrik.fant@gmail.com

Adjungerad – Sandra Trost, sandra.trost@lakemedelsakademin.se

Valberedning

Sammankallande – Lisa Lindholm, Ipsen AB, lisa.lindholm01@gmail.com
Ledamot – Heléne Blid Söderlund, GSK Consumer Healthcare, hblid@hotmail.se
Ledamot – Linda Briones Rosenquist, Scientific Solutions, liolsson@hotmail.se

Kontakt

Ordförande: Alexandra Palmqvist alexandra.palmqvist@aviapharma.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
27 jan
2021
jan
27
Tolkningar av de medicintekniska regelverken
Medicinteknik
OnlineMedicinteknik
27 jan
2021
jan
27
Stärka sitt eget varumärke
Regulatory Affairs
Online via zoomRegulatory Affairs
28 jan
2021
jan
28
Cancer Moonshot- the largest ever international cancer project
Online