Öppenvårdsfarmaci

Styrelse

Ordförande – Paulo Mukooza, paulo.mukooza@apotekarsocieteten.se
Paulo är apotekare med erfarenheter från jobb som chef inom apotek, senast som regionchef för Kronans Apotek, universitetsadjunkt, klinisk forskning samt entreprenörskap.

Ledamot – Louise Skalin, louise.skalin@apoteket.se
Louise jobbar som chefsfarmaceut på Apoteket AB och ansvarar för att förbättra interna processer och rutiner för att kunderna ska få bästa hjälp med sina recept- och egenvårdsärenden. Hon har jobbat länge på apotek i olika roller, som utbildningsledare, LMA och apotekschef både före och efter omregleringen.

Ledamot – Frida Rosberg, frida_rosberg@hotmail.com
Frida har arbetat som farmaceut (receptarie) på Apotek Hjärtat i 5 år och är nu även apotekare sedan 2018. Frida har också en utbildningsbakgrund inom molekylärbiologi.

Ledamot – Jenny Julin, jennyjulin@gmail.com

Ledamot – Erika Larsson, erika.larsson69@gmail.com

Ledamot – Anna Diamantis, anna.diamantis@apoteket.se
Anna är receptarie med erfarenhet från apotek, kvalitets- och miljöfrågor och senast som chefsfarmaceut på Apoteket AB med ansvar för kundmöten.

Ledamot – Clary Holtendal, clary.holtendal@telia.com

Ledamot – Dylan Garamani, karvan.ghahramani@gmail.com 
Dylan är farmaceutstudent och verksam inom Apoteksgruppen

Adjungerad – Katarina Ahlskog, katarina.ahlskog@lakemedelsakademin.se

Valberedning

Sammankallande – Andy Wallman andy.wallman@umu.se
Andy är disputerad apotekare, lektor i samhällsfarmaci vid Umeå universitet och har tidigare varit ordförande i sektionen för öppenvårdsfarmaci.

Ledamot – Elisabeth Helgesson elisabeth.helgesson@kronansapotek.se
Elisabeth är apotekare på Kronans Apotek och adjungerad adjunkt vid Umeå universitet.

Ledamot – Robert Svanström robert.svanstrom@bayer.com
Robert är apotekare och tidigare chefsfarmaceut vid Sveriges Apoteksförening, numera verksam på Bayer AB

Suppleant – Anna Montgomery, anna.montgomery@telia.com

Kontakt

Ordförande: Paulo Mukooza, mailto:paulo.mukooza@apotekarsocieteten.se

Aktuella aktiviteter

Kalendarium

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
22 jan
2020
jan
22
Seminarium: Service-och signalhundar
Norra Mälarkretsen
UppsalaNorra Mälarkretsen
23 jan
2020
jan
23
Biomarkörer vid kronisk smärta
Läkemedelsanalys
StockholmLäkemedelsanalys
23 jan
2020
jan
23
Restnoteringar på apotek, orsaker och konsekvenser nationellt och lokalt
Västra kretsen
Västra kretsen