Medicinteknik

Styrelse

Ordförande – Micael Johansson, Prevas, Solna, micael.johansson@medqure.se
Läs mer om Micael på LinkedIn

Vice ordförande – Mats Ohlson, MT Advisor, Färjestaden, mats.ohlson@mtadvisor.se 
Läs mer om Mats på LinkedIn

Ledamot – Peter Landvall, Cellwell, Stockholm, cellwell@medteq.se
Läs mer om Peter på LinkedIn
Ledamot – Ann-Catrin Pettersson Olmås, Gothia Forum, Västra Götalands Regionen, Göteborg, ann-catrin.petersson@molnlycke.com
Läs mer om Ann-Catrin på LinkedIn
Ledamot – Karl-Gustav Strid, K G Strid AB, Karlstad, kgstridab@gmail.com
Läs mer om Karl-Gustav på LinkedIn
Ledamot – Peter Löwendahl, Hoff&Löwendahl, Knivsta, peter@lowendahl.eu
Läs mer om Peter på LinkedIn
Ledamot – Erik Mårtensson Djäken, Innovationsplattformen, Västra Götalandsregionen, Göteborg, erik.martensson.djaken@vgregion.se
Läs mer om Erik på LinkedIn
Studentrepresentant – Karin Mogard, karin.mogard@gmail.com
Läs mer om Karin på Linkedin

Adjungerad – Helena Risinggård, Utbildningsledare, Läkemedelsakademin, Stockholm, helena.risinggard@lakemedelsakademin.se

Valberedning

Sammankallande – Patrik Hidefjäll, p.hidetech@gmail.com

Ledamot – Wing Cheng, wing.cheng74@gmail.com

Ledamot – Sven Burman, svenburman@hotmail.com

Kontakt

Micael Johansson, ordförande
micael.johansson@medqure.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
8 dec
2022
dec
08
Närkes-Värmlands krets inbjuder till föredrag om farmakogenetik och julbord
Närkes-Värmlands krets
Örebro kl. 18.30Närkes-Värmlands krets
8 dec
2022
dec
08
Glöggmingel!
Stockholmskretsen
StockholmStockholmskretsen
11 dec
2022
dec
11
Via zoom – Om Brunnsdrickande under tidigmodern tid i Frankrike, Tyskland och Medevi Brunn
Farmaci- och läkemedelshistoria
DigitaltFarmaci- och läkemedelshistoria