Medicinteknik

Styrelse

Ordförande – Micael Johansson, Prevas, Solna, micael.johansson@medqure.se
Läs mer om Micael på LinkedIn

Vice ordförande – Mats Ohlson, MT Advisor, Färjestaden, mats.ohlson@mtadvisor.se 
Läs mer om Mats på LinkedIn

Ledamot – Peter Landvall, Cellwell, Stockholm, cellwell@medteq.se
Läs mer om Peter på LinkedIn
Ledamot – Ann-Catrin Pettersson Olmås, Gothia Forum, Västra Götalands Regionen, Göteborg, ann-catrin.petersson@molnlycke.com
Läs mer om Ann-Catrin på LinkedIn
Ledamot – Karl-Gustav Strid, K G Strid AB, Karlstad, kgstridab@gmail.com
Läs mer om Karl-Gustav på LinkedIn
Ledamot – Peter Löwendahl, Hoff&Löwendahl, Knivsta, peter@lowendahl.eu
Läs mer om Peter på LinkedIn
Ledamot – Erik Mårtensson Djäken, Innovationsplattformen, Västra Götalandsregionen, Göteborg, erik.martensson.djaken@vgregion.se
Läs mer om Erik på LinkedIn
Ledamot – Patrik Hidefjäll, Region Västmanland, Västerås/Stockholm, p.hidetech@gmail.com
Studentrepresentant – Karin Mogard, karin.mogard@gmail.com

Adjungerad – Samira Blombäck, Utbildningsledare, Läkemedelsakademin, Stockholm, samira.blomback@lakemedelsakademin.se

Valberedning

Sammankallande – Patrik Hidefjäll, p.hidetech@gmail.com

Ledamot – Wing Cheng, wing.cheng74@gmail.com

Kontakt

Micael Johansson, ordförande
micael.johansson@medqure.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
21 jan
2022
jan
21
Nya vacciner mot covid-19 på väg – om vad vi har lärt och aktuell forskning.
Online
31 jan
2022
jan
31
Farmakologiska behandlingsmöjligheter vid benigna urologiska sjukdomstillstånd
Västra kretsen
OnlineVästra kretsen
1 feb
2022
feb
01
Nukleotidläkemedel – och fokus på de regulatoriska aspekterna
Läkemedelsformulering
OnlineLäkemedelsformulering