Läkemedelskemi

Styrelse

Ordförande – Anders Karlén, Uppsala Universitet, anders.karlen@ilk.uu.se

Styrelse Ledamot – Lena E Ripa, AstraZeneca, Lena.E.Ripa@astrazeneca.com
Ledamot – Annika Jenmalm, Karolinska Institutet, mailto:Annika.Jenmalm-Jensen@ki.se
Ledamot – Anna-Lena Gustavsson, Karolinska Institutet, anna-lena.gustavsson@ki.se
Ledamot – Carl-Magnus Andersson, Dupont Sverige AB, carl@genuinova.com
Ledamot – Peter Sjö, AstraZeneca R&D, Göteborg, psjo@dndi.org
Ledamot – Katarina Färnegårdh, ScilifeLab KI, katarina.farnegardh@scilifelab.se
Ledamot – Anna Linusson, Lunds Universitet, anna.linusson@umu.se
Ledamot – Ulf Nilsson, Lunds Universitet, ulf.nilsson@chem.lu.se

Fullmäktige suppleanter:
Anna-Lena Gustavsson, Karolinska Institutet, anna-lena.gustavsson@ki.se
Carl-Magnus Andersson, Dupont Sverige AB, carl@genuinova.com

Adjungerad – Lisa Bandholtz, Vetenskaplig sekreterare Apotekarsocieteten, lisa.bandholtz@apotekarsocieteten.se

Valberedning

Sammankallande – Styrbjörn Byström, Biovitrum
, styrbjorn.bystrom@aprea.com
Ledamot – Mikael Elofsson, Umeå Universitet, mikael.elofsson@umu.se
Ledamot – Luke Odell, Uppsala Universitet, luke.odell@orgfarm.uu.se

Kontakt

Anders Karlén, Ordförande
anders.karlen@ilk.uu.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
19 okt
2021
okt
19
Professor Christel Bergström tilldelas Källrotstipendiet, online
Online
28 okt
2021
okt
28
Årsmöte 2021 Östra kretsen
Östra kretsen
LinköpingÖstra kretsen
11 nov
2021
nov
11
Hur påverkades vi under COVID-19
Kliniska studier
DigitaltKliniska studier