Läkemedelskemi

Styrelse

Ordförande – Anders Karlén, Uppsala Universitet, anders.karlen@orgfarm.uu.se

Styrelse Ledamot – Lena E Ripa, AstraZeneca, Lena.E.Ripa@astrazeneca.com
Ledamot – Annika Jenmalm, Karolinska Institutet, mailto:Annika.Jenmalm-Jensen@ki.se
Ledamot – Anna-Lena Gustavsson, Karolinska Institutet, anna-lena.gustavsson@ki.se
Ledamot – Carl-Magnus Andersson, Dupont Sverige AB, carl@genuinova.com
Ledamot – Åsa Rosenquist, Medivir AB, asa.rosenquist@icellate.se
Ledamot – Peter Sjö, AstraZeneca R&D, Göteborg, psjo@dndi.org
Ledamot – Katarina Färnegårdh, ScilifeLab KI, katarina.farnegardh@scilifelab.se
Ledamot – Anna Linusson, Lunds Universitet, anna.linusson@umu.se
Ledamot – Ulf Nilsson, Lunds Universitet, ulf.nilsson@chem.lu.se

Adjungerad – Lisa Bandholtz, Vetenskaplig sekreterare Apotekarsocieteten, lisa.bandholtz@apotekarsocieteten.se

Valberedning

Sammankallande – Styrbjörn Byström, Biovitrum
, styrbjorn.bystrom@aprea.com
Ledamot – Mikael Elofsson, Umeå Universitet, mikael.elofsson@umu.se
Ledamot – Luke Odell, Uppsala Universitet, luke.odell@orgfarm.uu.se

Kontakt

Anders Karlén, Ordförande
anders.karlen@orgfarm.uu.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
4 nov
2020
nov
04
The 4th Annual Nordic precision medicine forum co-located with Nordic AI in medicine and healthcare forum
2Stockholm
7 dec
2020
dec
07
IF:s stiftelses 50-årsjubileum
Stockholm
24 okt
2021
okt
24
HUPO World Congress 2021 Stockholm
5Stockholm