Läkemedelskemi

Styrelse

Ordförande – Anders Karlén, Uppsala Universitet, anders.karlen@orgfarm.uu.se
Ledamot – Annika Jenmalm, Karolinska Institutet, mailto:Annika.Jenmalm-Jensen@ki.se
Ledamot – Anna-Lena Gustavsson, Karolinska Institutet, anna-lena.gustavsson@ki.se
Ledamot – Carl-Magnus Andersson, Dupont Sverige AB, carl-magnus.andersson@dupont.com
Ledamot – Åsa Rosenquist, Medivir AB, asa.rosenquist@medivir.se
Ledamot – Peter Sjö, AstraZeneca R&D, Göteborg, peter.sjo@astrazeneca.com
Ledamot – Katarina Färnegårdh, ScilifeLab KI, katarina.farnegardh@scilifelab.se
Ledamot – Anna Linusson, Lunds Universitet, anna.linusson@umu.se
Ledamot – Ulf Nilsson, Lunds Universitet, ulf.nilsson@chem.lu.se

Adjungerad – Lisa Bandholtz, Vetenskaplig sekreterare Apotekarsocieteten, lisa.bandholtz@apotekarsocieteten.se

Valberedning

Sammankallande – Styrbjörn Byström, Biovitrum
, styrbjorn.bystrom@aprea.com
Ledamot – Mikael Elofsson, Umeå Universitet, mikael.elofsson@umu.se
Ledamot – Luke Odell, Uppsala Universitet, luke.odell@orgfarm.uu.se

Kontakt

Anders Karlén, Ordförande
anders.karlen@orgfarm.uu.se

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
18 apr
2020
apr
18
INSTÄLLD! Besök till Skogsbackens ost
Norra Mälarkretsen
INSTÄLLDNorra Mälarkretsen
24 apr
2020
apr
24
Medicinteknisk klinisk prövning
Medicinteknik
ONLINEMedicinteknik
28 apr
2020
apr
28
INSTÄLLD! Användning av CAR T-celler och andra ATMP på Karolinska Universitetssjukhuset – ÖREBRO
Närkes-Värmlands krets
INSTÄLLDNärkes-Värmlands krets