Tillverkning och kvalitetssäkring

Sektionen för tillverkning och kvalitetssäkring

Styrelse

Ordförande – Per Nilsson, ProPharma Group, per.nilsson@propharmagroup.com
Vice ordförande – Anne Fladvad, Evolan Pharma AB, a.fladvad@telia.com
Ledamot – Alexandros Tsogias, Sobi AB, Alexandros.Tsogias@sobi.com
Ledamot – Barbro Åström, Bioglan, barbro.astrom@bioglan.se
Ledamot – Mikael Meisingseth, Recipharm Uppsala AB, mikael.meisingseth@recipharm.com
Ledamot – Malin Claesson, AstraZeneca, malin.claesson@astrazeneca.com
Ledamot – Tor Gråberg, AstraZeneca, tor.graberg@astrazeneca.com

Studentrepresentant (adjungerad) Ludwig Bernhardt ludde.b@hotmail.com

Adjungerad – Sandra Trost, sandra.trost@lakemedelsakademin.se

 

Valberedning

Sammankallande – Staffan Widengren, Recipharm AB, staffan.widengren@recipharm.com
Ledamot – Åsa Brümmer, AstraZeneca, asa.bruemmer@astrazeneca.com
Ledamot – Lena Carlsson Nordh glkcn@telia.com

Kontakt

Per Nilsson, ordförande

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
28 sep
2020
sep
28
Riskhantering för medicintekniska produkter – uppdaterad standard ONLINE
Medicinteknik
OnlineMedicinteknik
6 okt
2020
okt
06
Molnbaserade lösningar & AI inom Life Science; hur vänder vi risker till möjligheter?
Tillverkning och kvalitetssäkring
OnlineTillverkning och kvalitetssäkring
14 okt
2020
okt
14
”Framtidens läkemedel” analyser av antikroppsbaserade läkemedel och diagnostiska problem med anti-antikroppar
Läkemedelsanalys
Online + fysisktLäkemedelsanalys