Tillverkning och kvalitetssäkring

Sektionen för tillverkning och kvalitetssäkring

Styrelse

Ordförande – Per Nilsson, ProPharma Group, per.nilsson@propharmagroup.com

Ledamot – Anne Fladvad, Evolan Fladvad PoK AB, a.fladvad@telia.com
Ledamot – Alexandros Tsogias, Viatris, Alexandros.Tsogias@viatris.com
Ledamot – Barbro Åström, Bioglan, Barbro.astrom@bioglan.se
Ledamot – Malin Claesson, AstraZeneca, malin.claesson@astrazeneca.com
Ledamot – Tor Gråberg, AstraZeneca, tor.graberg@astrazeneca.com
Ledamot – Thomas Beck, North X Biologics, thomas.beck@nxbio.com
Adj. Studentrepresentant – Johannes Arvidsson, johannes.arv@gmail.com

Adjungerad – Sandra Trost, sandra.trost@lakemedelsakademin.se

 

Valberedning

Sammankallande – Staffan Widengren, Recipharm AB, staffan.widengren@recipharm.com
Ledamot – Mikael Meisingseth, Recipharm Uppsala AB, mikael.meisingseth@kemwell.se

Kontakt

Per Nilsson, ordförande

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
8 dec
2022
dec
08
Närkes-Värmlands krets inbjuder till föredrag om farmakogenetik och julbord
Närkes-Värmlands krets
Örebro kl. 18.30Närkes-Värmlands krets
8 dec
2022
dec
08
Glöggmingel!
Stockholmskretsen
StockholmStockholmskretsen
11 dec
2022
dec
11
Via zoom – Om Brunnsdrickande under tidigmodern tid i Frankrike, Tyskland och Medevi Brunn
Farmaci- och läkemedelshistoria
DigitaltFarmaci- och läkemedelshistoria