Tillverkning och kvalitetssäkring

Sektionen för tillverkning och kvalitetssäkring

Styrelse

Ordförande – Per Nilsson, Galderma, pernilsson3@telia.com
Vice ordförande – Anne Fladvad, Karo Pharma AB, a.fladvad@telia.com
Ledamot – Alexandros Tsogias, Fresenius Kabi AB, alexandros.tsogias@fresenius-kabi.com
Ledamot – Barbro Åström, Bioglan, barbro.astrom@bioglan.se
Ledamot – Mikael Meisingseth, Recipharm Uppsala AB, mikael.meisingseth@kemwell.se
Ledamot – Malin Claesson, AstraZeneca, malin.claesson@astrazeneca.com
Ledamot – Tor Gråberg, AstraZeneca, tor.graberg@astrazeneca.com

Adjungerad– Monika Jensen, Frans Schartaus Handelsinstitut, monika.jensen@stockholm.se

Studentrepresentant (adjungerad) Ludwig Bernhardt ludde.b@hotmail.com

Adjungerad – Anna Lundin, Läkemedelsakademin, anna.lundin@lakemedelsakademin.se

 

Valberedning

Sammankallande – Staffan Widengren, Recipharm AB, staffan.widengren@recipharm.com
Ledamot – Åsa Brümmer, AstraZeneca, asa.bruemmer@astrazeneca.com
Ledamot – Lena Carlsson Nordh, AstraZeneca AB, glkcn@telia.com

Kontakt

Per Nilsson, ordförande

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
18 apr
2020
apr
18
INSTÄLLD! Besök till Skogsbackens ost
Norra Mälarkretsen
INSTÄLLDNorra Mälarkretsen
24 apr
2020
apr
24
Medicinteknisk klinisk prövning
Medicinteknik
ONLINEMedicinteknik
28 apr
2020
apr
28
INSTÄLLD! Användning av CAR T-celler och andra ATMP på Karolinska Universitetssjukhuset – ÖREBRO
Närkes-Värmlands krets
INSTÄLLDNärkes-Värmlands krets