Tillverkning och kvalitetssäkring

Sektionen för tillverkning och kvalitetssäkring

Styrelse

Ordförande – Per Nilsson, ProPharma Group, per.nilsson@propharmagroup.com

Ledamot – Anne Fladvad, Evolan Pharma AB, a.fladvad@telia.com
Ledamot – Alexandros Tsogias, Sobi AB, Alexandros.Tsogias@sobi.com
Ledamot – Barbro Åström, Bioglan, Barbro.astrom@bioglan.se
Ledamot – Malin Claesson, AstraZeneca, malin.claesson@astrazeneca.com
Ledamot – Tor Gråberg, AstraZeneca, tor.graberg@astrazeneca.com
Ledamot – Thomas Beck, North X Biologics, thomas.beck@nxbio.com
Adj. Studentrepresentant – Johannes Arvidsson, johannes.arv@gmail.com

Adjungerad – Sandra Trost, sandra.trost@lakemedelsakademin.se

 

Valberedning

Sammankallande – Staffan Widengren, Recipharm AB, staffan.widengren@recipharm.com
Ledamot – Mikael Meisingseth, Recipharm Uppsala AB, mikael.meisingseth@kemwell.se

Kontakt

Per Nilsson, ordförande

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
25 aug
2022
aug
25
Patientrekrytering i kliniska studier – hur tar vi oss framåt?
Kliniska studier
1StockholmKliniska studier
25 aug
2022
aug
25
Via zoom, Patientrekrytering i kliniska studier – hur tar vi oss framåt?
Kliniska studier
1DigitaltKliniska studier
31 aug
2022
aug
31
Via Zoom, Dopningskontroll och missbruksanalys
Läkemedelsanalys
OnlineLäkemedelsanalys