Tillverkning och kvalitetssäkring

Sektionen för tillverkning och kvalitetssäkring

Styrelse

Ordförande – Per Nilsson, ProPharma Group, per.nilsson@propharmagroup.com

Ledamot – Anne Fladvad, Evolan Pharma AB, a.fladvad@telia.com
Ledamot – Alexandros Tsogias, Sobi AB, Alexandros.Tsogias@sobi.com
Ledamot – Barbro Åström, Rechon, BAM@rechon.se
Ledamot – Malin Claesson, AstraZeneca, malin.claesson@astrazeneca.com
Ledamot – Tor Gråberg, AstraZeneca, tor.graberg@astrazeneca.com
Ledamot – Thomas Beck, North X Biologics, thomas.beck@nxbio.com
Adj. Studentrepresentant – Johannes Arvidsson, johannes.arv@gmail.com

Adjungerad – Sandra Trost, sandra.trost@lakemedelsakademin.se

 

Valberedning

Sammankallande – Staffan Widengren, Recipharm AB, staffan.widengren@recipharm.com
Ledamot – Mikael Meisingseth, Recipharm Uppsala AB, mikael.meisingseth@kemwell.se

Kontakt

Per Nilsson, ordförande

Kalendarium

Apotekarsocietetens aktuella aktiviteter

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
21 jan
2022
jan
21
Nya vacciner mot covid-19 på väg – om vad vi har lärt och aktuell forskning.
Online
31 jan
2022
jan
31
Farmakologiska behandlingsmöjligheter vid benigna urologiska sjukdomstillstånd
Västra kretsen
OnlineVästra kretsen
1 feb
2022
feb
01
Nukleotidläkemedel – och fokus på de regulatoriska aspekterna
Läkemedelsformulering
OnlineLäkemedelsformulering