Tillverkning och kvalitetssäkring

Sektionen för tillverkning och kvalitetssäkring

Styrelse

Ordförande – Per Nilsson, Galderma, per.nilsson@galderma.com
Vice ordförande – Anne Fladvad, Karo Pharma AB, anne.fladvad@karopharma.se
Ledamot – Alexandros Tsogias, Fresenius Kabi AB, alexandros.tsogias@fresenius-kabi.com
Ledamot – Barbro Åström, QPharma AB, barbro.astrom@qpharma.com
Ledamot – Mikael Meisingseth, Recipharm Uppsala AB, mikael.meisingseth@kemwell.se
Ledamot – Malin Claesson, AstraZeneca, malin.claesson@astrazeneca.com
Ledamot – Tor Gråberg, AstraZeneca, tor.graberg@astrazeneca.com
Adjungerad – Monika Jensen, Frans Schartaus Handelsinstitut, monika.jensen@stockholm.se
Adjungerad – Louise Sundqvist, Studeranderepresentant Uppsala Universitet, louise_sundqvist@hotmail.com
Adjungerad – Sandra Trost, Läkemedelsakademin, sandra.trost@lakemedelsakademin.se

 

Valberedning

Sammankallande – Staffan Widengren, Recipharm AB, staffan.widengren@recipharm.com
Ledamot – Åsa Brümmer, AstraZeneca, asa.bruemmer@astrazeneca.com
Ledamot – Lena Carlsson Nordh, AstraZeneca AB, Lena.Carlsson-Nordh@astrazeneca.com

Kontakt

Per Nilsson, ordförande

Aktuella aktiviteter

Kalendarium

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
29 aug
2019
aug
29
Mellan Skylla och Karybdis – om råttgift, oxdödare och hjärtmedicin
Farmakognosi
1UppsalaFarmakognosi
2 sep
2019
sep
02
Infrastrukturer för klinisk forskning i Västra Götaland
Västra kretsen
GöteborgVästra kretsen
3 sep
2019
sep
03
Könsaspekter på stress och psykisk ohälsa
Norra Mälarkretsen
UppsalaNorra Mälarkretsen