Öppenvårdsfarmaci

Styrelse

Ordförande – Anna Montgomery anna.montgomery@apotekarsocieteten.se
Anna är disputerad apotekare, jobbar som utredare på Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket och har erfarenhet från statlig utredning om apoteksmarknaden.

Sekreterare – Louise Skalin louise.skalin@apoteket.se
Louise jobbar som chefsfarmaceut på Apoteket AB och ansvarar för att förbättra interna processer och rutiner för att kunderna ska få bästa hjälp med sina recept- och egenvårdsärenden. Hon har jobbat länge på apotek i olika roller, som utbildningsledare, LMA och apotekschef både före och efter omregleringen.

Ledamot – Inger Näsman inger.nasman@gmail.com
Inger är apotekare med bred erfarenhet från apotek, läkemedelsindustrin och myndighet. Numera konsult i eget företag.

Ledamot – Frida Rosberg rida_rosberg@hotmail.com
Frida har arbetat som farmaceut (receptarie) på Apotek Hjärtat i 5 år och är nu även apotekare sedan 2018. Frida har också en utbildningsbakgrund inom molekylärbiologi.

Ledamot – Emil Andreasson andreasson.emil@gmail.com
Emil jobbar på Apoteket AB som farmaceut och rörlig resurs. Han har tidigare jobbat på LloydsApotek och forskat inom immunologi.

Ledamot – Paulo Mukooza paulo@mukooza.com
Paulo är apotekare med erfarenheter från jobb som chef inom apotek, senast som regionchef för Kronans Apotek, universitetsadjunkt, klinisk forskning samt entreprenörskap.

Ledamot – Anna Diamantis anna.diamantis@apoteket.se
Anna är receptarie med erfarenhet från apotek, kvalitets- och miljöfrågor och senast som chefsfarmaceut på Apoteket AB med ansvar för kundmöten.

Ledamot – Bodil Lidström bodil847@hotmail.com
Bodil är disputerad apotekare, expert på säker läkemedelsanvändning för äldre och har lång erfarenhet från apotek, läkemedelsinformation, och E-hälsomyndigheten där hon bl a arbetat som teamchef och utredare och varit ansvarig för elektroniskt expertstöd (EES).

Ledamot – Maria Mårfält maria.marfalt@apoteksgruppen.se
Maria är apotekare och kommunikationschef på Apoteksgruppen. Hon har bred erfarenhet från olika roller i läkemedelsindustrin och apoteksbranschen.

Adjungerad – Dylan Garamani
Dylan är farmaceutstudent och verksam inom Apoteksgruppen

Adjungerad – Annika Tengvall annika.tengvall@lakemedelsakademin.se

Valberedning

Sammankallande – Andy Wallman andy.wallman@umu.se
Andy är disputerad apotekare, lektor i samhällsfarmaci vid Umeå universitet och har tidigare varit ordförande i sektionen för öppenvårdsfarmaci.

Ledamot – Elisabeth Helgesson elisabeth.helgesson@kronansapotek.se
Elisabeth är apotekare på Kronans Apotek och adjungerad adjunkt vid Umeå universitet.

Ledamot – Robert Svanström robert.svanstrom@bayer.com
Robert är apotekare och tidigare chefsfarmaceut vid Sveriges Apoteksförening, numera verksam på Bayer AB

Kontakt

Ordförande: Anna Montgomery anna.montgomery@apotekarsocieteten.se

Aktuella aktiviteter

Kalendarium

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
29 maj
2019
maj
29
After work Närke-Värmlandskretsen
Närkes-Värmlands krets
ÖrebroNärkes-Värmlands krets
4 jun
2019
jun
04
Klok antibiotikabehandling av vanliga infektioner i öppenvård
Öppenvårdsfarmaci
StockholmÖppenvårdsfarmaci
4 jun
2019
jun
04
Klok antibiotikabehandling av vanliga infektioner i öppenvård
Öppenvårdsfarmaci
ONLINEÖppenvårdsfarmaci