Öppenvårdsfarmaci

Styrelse

Ordförande – Anna Montgomery anna.montgomery@apotekarsocieteten.se
Anna är disputerad apotekare, jobbar som utredare på Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket och har erfarenhet från statlig utredning om apoteksmarknaden.

Sekreterare – Louise Skalin louise.skalin@apoteket.se
Louise jobbar som chefsfarmaceut på Apoteket AB och ansvarar för att förbättra interna processer och rutiner för att kunderna ska få bästa hjälp med sina recept- och egenvårdsärenden. Hon har jobbat länge på apotek i olika roller, som utbildningsledare, LMA och apotekschef både före och efter omregleringen.

Ledamot – Inger Näsman inger.nasman@gmail.com
Inger är apotekare med bred erfarenhet från apotek, läkemedelsindustrin och myndighet. Numera konsult i eget företag.

Ledamot – Frida Rosberg frida_rosberg@hotmail.com
Frida har arbetat som farmaceut (receptarie) på Apotek Hjärtat i 5 år och är nu även apotekare sedan 2018. Frida har också en utbildningsbakgrund inom molekylärbiologi.

Ledamot – Emil Andreasson andreasson.emil@gmail.com
Emil jobbar på Apoteket AB som farmaceut och rörlig resurs. Han har tidigare jobbat på LloydsApotek och forskat inom immunologi.

Ledamot – Paulo Mukooza paulo@mukooza.com
Paulo är apotekare med erfarenheter från jobb som chef inom apotek, senast som regionchef för Kronans Apotek, universitetsadjunkt, klinisk forskning samt entreprenörskap.

Ledamot – Anna Diamantis anna.diamantis@apoteket.se
Anna är receptarie med erfarenhet från apotek, kvalitets- och miljöfrågor och senast som chefsfarmaceut på Apoteket AB med ansvar för kundmöten.

Ledamot – Bodil Lidström bodil847@hotmail.com
Bodil är disputerad apotekare, expert på säker läkemedelsanvändning för äldre och har lång erfarenhet från apotek, läkemedelsinformation, och E-hälsomyndigheten där hon bl a arbetat som teamchef och utredare och varit ansvarig för elektroniskt expertstöd (EES).

Adjungerad – Dylan Garamani karvan.ghahramani@gmail.com 
Dylan är farmaceutstudent och verksam inom Apoteksgruppen

Adjungerad – Katarina Ahlskog katarina.ahlskog@lakemedelsakademin.se

Valberedning

Sammankallande – Andy Wallman andy.wallman@umu.se
Andy är disputerad apotekare, lektor i samhällsfarmaci vid Umeå universitet och har tidigare varit ordförande i sektionen för öppenvårdsfarmaci.

Ledamot – Elisabeth Helgesson elisabeth.helgesson@kronansapotek.se
Elisabeth är apotekare på Kronans Apotek och adjungerad adjunkt vid Umeå universitet.

Ledamot – Robert Svanström robert.svanstrom@bayer.com
Robert är apotekare och tidigare chefsfarmaceut vid Sveriges Apoteksförening, numera verksam på Bayer AB

Kontakt

Ordförande: Anna Montgomery anna.montgomery@apotekarsocieteten.se

Aktuella aktiviteter

Kalendarium

Datum Datum Aktivitet Dagar Plats / Ort Sektion / Krets
12 nov
2019
nov
12
Nya möjligheter till förenkling av klassificering av GMP avvikelser – Är du redo? (Malmö)
Tillverkning och kvalitetssäkring
MalmöTillverkning och kvalitetssäkring
14 nov
2019
nov
14
Etiska aspekter vid informerat samtycke
Kliniska studier
LundKliniska studier
14 nov
2019
nov
14
Guidad tur ”Allt ljus på Uppsala” och After Work-mingel
Norra Mälarkretsen
UppsalaNorra Mälarkretsen